Sveriges största dokumentärfilmspris till serien Kvartersdoktorn
Dokumentärserien Kvartersdoktorn av Åsa Blanck och Johan Palmgren har tilldelats Eric Forsgrens dokumentärfilmspris. Utmärkelsen samt prissumman på 100 000 kronor delades idag ut vid dokumentärfilmsdagen i Piteå. Priset är det viktigaste dokumentärfilmspriset i Sverige.
– När jag först fick samtalet var jag övertygad om att det hela var ett slags skämt. När jag så småningom insåg att så inte var fallet, blev jag omtumlad, häpen och mycket glad. Rent konkret innebär priset frihet att utveckla nya filmidéer, säger regissören Åsa Blanck.
Regissörskollegan Johan Palmgren instämmer:
– Meddelandet om priset kom som blixt från klar himmel. Jag blev otroligt glad och överraskad. Roligt!
”Eric Forsgrens dokumentärfilmspris 2010 går till en arbetsplatsbeskrivning där varje enskilt inslag har sitt ursprung i smärta, rädsla, skröplighet, vånda och ångest men där allt lyfter till en samlad känsla av glädje, värme, hopp och mänsklig värdighet”, skriver juryn i sin motivering.
I dokumentärserien Kvartersdoktorn möter vi läkarna Lotta Brohult och Magnus Eriksson och deras patienter på mottagningen på Söder i Stockholm. Läkarnas uppgift är enligt dem själva att ”sällan bota, ofta lindra, alltid trösta”. Serien har visats på SVT under våren 2010.
Innan Kvartersdoktorn har Åsa Blanck och Johan Palmgren bl.a. gjort dokumentärfilmerna Ebba & Torgny och kärlekens villovägar (2003), Guldbaggeprisade Vikarien (2006), Sverker Åström på sin ålders vår (2007), Bedragaren (2008) och Anders & Harri (2008).
JURYNS HELA MOTIVERING:
”Eric Forsgrens dokumentärfilmspris 2010 går till en arbetsplatsbeskrivning där varje enskilt inslag har sitt ursprung i smärta, rädsla, skröplighet, vånda och ångest men där allt lyfter till en samlad känsla av glädje, värme, hopp och mänsklig värdighet.
Det är som ett mirakel. Och egentligen handlar den här TV-serien mer om hur det skulle kunna vara än om hur det i allmänhet är i den svenska vården. Detta är den med tiden allt angelägnare dokumentära uppgift som Åsa Blanck och Johan Palmgren tagit på sig i Kvartersdoktorn. ”
Om priset
Sveriges största dokumentärfilmpris, Eric Forsgrens dokumentärfilmspris, delades nu ut för tredje gången. Prissumman är på 100 000 kronor och delas årligen ut i Acusticum i Piteå. Priset har tidigare getts till Ylva Hemstad (2009) och Tom Alandh (2008).
Instiftaren, Eric Forsgren, är en av Sveriges största dokumentärfilmspionjärer och var den första från Sveriges Radio som fick i uppdrag att spegla Norrland för svenska folket på 50-talet. År 2008 beslutade han att avsätta 1 miljon kronor för att använda till dokumentärfilmspriset under tio år. Anledningen till hans donation är han anser att dokumentärfilm i TV har försummats under många år. Med priset vill han därför gynna den renodlade dokumentärfilmen.
– Det är viktigt för Eric Forsgren att priset delas ut i Norrbotten, eftersom han själv jobbade här som dokumentärfilmare och berättade historierna härifrån till resten av Sverige, säger Lars Hallberg, avdelningschef vid Medier och upplevelseproduktion vid LTU i Piteå.
Dokumentärfilmsprisvinnaren offentliggjordes i samband med Dokumentärfilmsdagen i Acusticum den 19 november 2010. Dokumentärfilmsdagen arrangeras av institutionen för musik och medier vid LTU i samarbete med Piteå kommun, Sparbanken Nord, Filmpool Nord och Publicistklubben.
text: Katja Härkönen
foto: Dennis Krogh-Vennemo


