Välkommen till Dokumentärfilmsdagen

Dokumentäfilmsdagen i PiteåProgrammet för dokumentärfilmsdagen i Piteå är nu ute. I Sparkbankssalen i Acusticum bjuds på intressanta föreläsningar och dokumentärfilmer nu på fredag den 19 november. Guldbaggevinnaren Maud Nycander, kommer och visar sin film ”Fotografen från Riga”. Leif Furhammar professor i filmvetenskap talar om ”Sucksdorff och den dokumentära sanningen”. Stig Fredrikson f.d. publicistklubbens ordförande och journalist vid SVT, berättar om sin tid som ”Budbärare till Alexander Solzjenitsyn”.
   Dessutom kan du vara med när Sveriges största dokumentärfilmspris, Eric Forsgrens dokumentärfilmspris, delas ut. Prissumman är på 100 000 kronor och delas årligen ut i Piteå. Under dokumentärfilmsdagen kommer filmer av 2010 års vinnare att visas.

 
Här hittar du dokumentärfilmsdagens hela program – fritt inträde! Välkommen!
http://www.filmpoolnord.se/wp-content/uploads/2010/11/dokumentarfilmsdagen-i-pitea-den-19-november.pdf

 
Efter dokumentärfilmsdagen kan du fortsätta kvällen med folkmusik. Pite Folkmusik Festival pågår fredag och lördag, mer information hittar du här http://www.pitefolk.se/

 

Dokumentärfilmsdagen arrangeras av institutionen för musik och medier på LTU i samarbete med Piteå kommun, Sparbanken Nord, Filmpool Nord och Publicistklubben.

 

text: Katja Härkönen

Bookmark and Share
Tillbaka till nyhetsarkiv